1 € 1 USD 4,0949marţi 11 aug 2020
Versiune
Mobile
Foarte corect!
Marionette [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:19
+18/68
Stiinta primeaza nu ragaielile psd-isto-sovietice!
Greu de suportat
NoFive [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:23
-18/54
Exprimare tipica de politician roman, si nu numai. Suport are cu totul alt inteles decit cel doar banuit de catre contravenientii limbii române.
Era de asteptat
Mazeta [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:28
-19/65
Relaxarea este un concept idealist-burghez. La lupta, tovarasi! Dusmanul nu asteapta.
Mda
Fanel01 [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:28
+15/39
La intrarea de la cluburile de fite din mamaia nord erau la cozi de sute de persoane iar inauntru te calcai in piciore.
Acolo dc nu se respecta masurile in schimb restaurante de zi cu zi sau cele de evenimente sunt inchise? Cred ca proprietarii pot avea un control mult mai bun decat la cluburile de la mare.
in strainatate e plin de lume ca in Romania
alfa1 [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:43
-11/51
si nu tipa nimeni. Tot comunisti ati ramas !
E un moment de criza
independentu [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 19:09
+15/29
In Herastrau exista terasa care are 5 dintre cei 6 pereti inchisi, langa Nuba. Ce terasa e asta?

Degeaba dai hotarari, daca nu le poti implementa si controla.
Pe de alta parte, toate restaurantele si barurile fara terase vor fi inchise cel putin 4 luni, ceea ce inseamna faliment garantat.

Trebuie gasita o cale de le a permite tuturor sa-i desfasoare activitatea, dar cu masuri de protectie adecvate.
Asa nu stapanesti nici pandemia, nici economia n-o poti opri din prabusire. Cum e mai rau!
lel
Georgiana1995 [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 19:14
-2/36
Cluburile alea aduc bani mulţi la stat prin taxe,ca şi pacănelele de altfel.Prăpădiţii de la "arte",teatru film etc,nu produc una de-un leu,pentru că fac numai mizerii cu "mesaj social" etc,şi nu au bani să platească taxele,deci nu sunt utili pentru guvern să îi dew=schidă. Cine dă banul la guvern prin taxe,ăia sunt descgişi,şi uneori trecută cu vederea iregularitaţile,este economi capitalistă ,simplu.
Peste tot e la fel
AliB [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 19:20
+22/38
Uitati-va la Florida: au intre 8000 si 10000 de cazuri pe zi in ultima saptamana, intre 13% si 15% din testele lor zilnice sunt pozitive (info din baza de date a Johns Hopkins Univ - https://coronavirus.jhu.edu/testing/individual-states).

Ratele mari de infectie sunt promovate de tineretul care merge la plaja si in cluburi...si nu poarta masti. Pentru ca nu-i intereseaza daca se-mbolnavesc sau ii imbolnavesc pe altii..si Florida are probabil unele din cele mai mari comunitati de pensionari din US (ha!).

Romanii nu sunt nici mai rai, nici mai buni decat oricare alta fiinta umana, oriunde in lume. In acest moment, din ce vad, cei educati au sanse mai mari sa respecte regulile, sa poarte masca si sa se gandeasca si la bunastarea altora, nu numai a lor. Si Romania are oameni care se gandesc si la altii cand ies din casa. Putini, da' sunt.
Cea mai adecvata metoda de control..
AliB [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 19:54
+11/19
..este imposibil de aplicat in Romania in acest moment. Pentru ca implica testare pe scare larga si o armata de persoane care sa faca anchetele epidemiologice. Romania nu are resursele necesare, nici tehnice (teste, reagenti, PCR machines), nici umane (persoane cu experienta in "tracing").

Romania nu poate decat sa faca "the next best thing", adica sa ceara cetatenilor sa nu fie egoisti si sa respecte cateva reguli: 1) sa poarte masca, 2) sa se spele des pe maini, 3) sa nu se adune in grupuri mari.

Si deja am aflat ca asta nu functioneaza.
Q
Gabr [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 20:09
-8/16
Ce nu se respecta pana acum dar sa vedeți de acum nerespectare de aberații...
Hmmm
Sah [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 21:07
-10/38
Daca tu crezi ca acesta masca te apara de virus...nu pot decat sa rad!!:))))))
tu te uiti la statistici?
bogdan1477 [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 21:27
+5/31
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
Selecteaza Europa si sorteaza dupa nr de morti si-o sa vezi ca suntem "fruncea" in UE.
Selecteaza dupa nr de cazuri si-o sa vezi ca suntem pe locul 2 dupa UK
Selecteaza Romania si vezi cum arata graficele.

A sustine ca nu se impune o amanare a unei noi relaxari presupune sa faci parte din "flat earth organization"

Se impune o inasprire a masurilor, sau macar pedepsire drastica a celor care incalca regulile, nu relazare. Si daca nu se iau masuri acum, peste citeva saptamani se vor lua unele si mai dure, sau vom ajunge precum Italia acu cateva luni.
Ce cred eu nu conteaza
AliB [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 21:59
+10/28
Credinta e pentru imobilele cu turla.

Restul e bazat pe studii:

https://www.ucsf.edu/news/2020/06/417906/still-confused-about-masks-heres-science-behind-how-face-masks-prevent

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-mask/art-20485449

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7191274/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32371574/

Astea nu apar in lista ta de info pe Facebook, asa-i?
Suedia nu a ajuns ca Italia
Dalinar [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 22:28
-3/21
Argument invalid
OK
minrest [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 23:01
+2/22
Impiedica sputa cuiva care tuseste sau stranuta sa ajunga in narile tale? Impiedica sputa ta sa ajunga in narile altuia daca tusesti sau stranuti? Bravo, ti-ai dat seama. De asta era nevoie.
Ce prabusire?
minrest [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 23:04
-1/17
Restaurantele si teatrele sunt o mica parte din economie; restul afacerilor functioneaza deja.
Funcționează....
Nyk1 [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 23:15
-5/21
...dacă se dau și amenzile corespunzătoare pentru nerespectare.

Românul nu știe de vorbă bună, nu suntem Japonia și nici măcar Suiedia; românul trebuie ars la buzunar pentru a respecta regulile.
câteva precizări pt multe minusuri pe HN
hdd [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 23:50
+10/22
- oamenii care au avut o ultimă brumă de instinct de conservare au plecat de mult din țară

- cei care au rămas sunt obișnuiți să moară ca popicele pe șosele de 30 ani sau ca domnul Lazarescu prin spitalele cu dezinfectanți Hexipharma

- tu, ca politician, nu mai ai nicio autoritate să vii acum să spui oamenilor că se moare de un virus nou, când ei au ales activ să trăiască o viață în stres și risc continuu și fac asta zilnic, de zeci de ani

- masca e ca RCA-ul: îi protejează pe ceilalți, nu pe tine.
O să genereze multe minus-uri această remarcă și o să dureze o vreme până când o să înțelegeți că așa e

- ca să fii tu protejat, ar trebui să porți non-stop un Hazmat suit. O mască medicinală e egal cu virgula lui 0

- pare ridicol, dar pe avioane lumea deja poartă așa ceva, mai ales asiaticii

- masca reduce, statistic, numărul de transmiteri dar în niciun caz nu protejează purtătorul decât foarte puțin și nu protejează 100% nici pe cei din jur
Arsul la buzunare e imposibil
AliB [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 0:13
+12/20
Curtea Constitutionala a declarat amenzile legate de covid neconstitutionale.

In acest moment guvernul nu poate impune respectarea regulilor, pentru ca populatia nu poate fi pedepsita pentru nerespectarea lor.

Multumeste-i PSD-ului.
No shit
tudor74 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 1:17
-4/14
Suedia, in data de 2 Iunie, era pe PRIMUL LOC IN LUME la nr de morti per milion de locuitor!!!!!

Sweden 5.29
UK 4.48
Peru 4.35
Brazil 4.34
Spain 3.38
US 2.99

Daca esti platit sa trolezi pt Putin, meriti sa fi dat afara! Troleaza si tu cu stil, nu cu minciuni care pot fi descoperite cu 3 clickuri!

https://www.theguardian.com/world/2020/jun/03/architect-of-sweden-coronavirus-strategy-admits-too-many-died-anders-tegnell
Sunt mii doar nu milioane
Dalinar [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 2:22
+2/16
Multi declarati aiurea, sdica daca a murit de diabet si avea covid a fost pus la covid.
Nu esti in scenariul Gripei Spaniole nici pe departe macar. Dar tu asculta de Tataru, ca omul stie ce face, nu pt binele tau, clar!!!
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 3:14
-8/16
Mergi in tarile arabe, acolo o sa ai parte de o burka nou-nouta. ;)
Depinde de fiecare dintre noi
radu222 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 4:43
+3/11
Mi se pare ca prioritar este sa oprim raspandirea corona, prin cele trei masuri simple: pastrarea distantei, purtarea mastii in spatii inchise, spalarea pe maini. Prin declararea ilegala a amenzilor date in perioada de urgenta de catre oficina CCR si prin diabolizarea acestor masuri simple de catre pezede, s-a incurajat nerespectarea lor.
Sa nu umblam cu manipulari, respectarea masurilor stabilite depinde de fiecare cetatean si de stapanii de restaurante si case de jocuri. In Horeca si la pacanele se face multa evaziune, statul nu poate controla chiar tot, mai ales ca in 2017 s-a renuntat la masurile ce control stabilite de guvernul Ciolos.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 30 iunie 2020, 7:06
+6/12
degeaba
tkd [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 8:12
+3/5
se poate amana acesta etapa pana la sfantul asteapta.....
raul s-a produs deja lucrurilr au o inertie proprie acum cei care nu respecta nu vor respecta in continuare se vor imbolnavi si vor imbolnavi pe altii
s-a deschis ceea ce credeau ei ca le aduc bani la buget ca situatie era urata
ce greseste acest Tataru este faptul ca nu mai pot implementa restrictii si nu ii pot face pe oameni sa respecte regulile...asta sta in educatia fiecaruia
Ca si concluzie vom continua asa fie situatia se va inrautati fie cu sau fara Relaxare
Deci com suferi cu totii
Ne cam agitam degeaba
Gojifruit [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 8:20
+3/7
Numarul de imbolnaviri creste in toate tarile care au relaxat restrictiile, nu doar la noi.
Lumea se duce la plaja si la terasa peste tot unde a fost permis, nu doar la noi.

Dupa 4 luni de restrictii suntem exact in acelasi punct: populatie neimunizata, lipsa vaccin sau tratament. Fara restrictii avem exact aceleasi sanse de imbolnavire ca acum 4 luni, cu aceeasi viteza de contagiune, cu aceleasi efecte asupra spitalelor si asupra sanatatii fiecaruia.

Deci, ori tinem oamenii in case si ies cu declaratie pana gasim un vaccin, ceea ce nu se poate, ori recunoastem ca am distrus economia degeaba. Doar ca sa fim in acelasi punct in care eram la 15 martie.
mda
SoulSearcher [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 8:34
+6/6
nu aduc multi bani stai linistit...

se face evaziune fiscala de te doare capul...
mda
SoulSearcher [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 9:16
+1/7
nu`i de bine.. dar nici nu`i de rau...

urmau sa se deschida barurile si bodegile...

oricum in stilul romanesc, era de asteptat, romanul nu crede in nimic, si nu vrea sa`i spuna ce sa faca

combinat cu idiotii de la PSD care in goana dupa "hai sa sabotam guvernarea ca sa avem ce sa zicem de ei" au incurajat prostimea sa nu poarta masti, sa nu creada efectiv ca exista virusul...
Care sunt efectele
independentu [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 9:17
+4/4
Restaurantele, barurile si cluburile indoor inchise afecteaza grav turismul, care e cam 2,7% din PIB, plus transporturile si alte servicii conexe.

In plus, cinematografele si restaurantele inchise afecteaza traficul si vanzarile mallurilor, care reprezinta spre 50% din retail.

Interzicerea evenimentelor colective, culturale, sportive, educationale, inclusiv a tuturor festivalurilor, produce efecte majore, in lant.
Sa nu uitam ca nu mai exista nicio competitie sportiva cu spectatori.
Domeniul imobiliar e grav afectat, la randul lui, de lipsa sau diminuarea incasarilor din chirii.

Sunt peste un milion de someri, Horeca fiind domeniul dominant, iar efectul este multiplu: reducerea incasarilor bugetare, cresterea platilor bugetare si reducerea consumului, principalul motor economic, care genereaza o reducerea multiplicata a PIB-ului .
Efectele cumulative sunt greu de calculat, dar vor fi constatate la sfarsitul pandemiei.
Adevarul e ca tinerii nu sunt prea afectati
Alui [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 10:00
+1/3
Sub 30 de ani, fara comorbiditati nu cred ca am avut morti in Romania. Dar asta nu se aplica varstnicilor care si ei se inghesuie la biserici.
burka
costelo999 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 10:23
-2/2
o poarta femeile musulmane, nu barbatii.
sub 30 ani
costelo999 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 10:24
-3/5
au fost cazuri in romania si in lume, fara comorbiditati, scrie si pe fb daca citesti
tataru
costelo999 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 10:34
-3/5
asculta de oms, raportarea cu civid vine de la recomdarile oms nu de la tataru, scrie si pe fb daca te uiti si citesti
hehe
transpenibilus [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 11:37
-1/3
Minusurile se dau postacilor din kiselef (va stiti voi) adica de la ambasada rusiei si de la pizidea. Nu vad de ce va tot mirati dar e distractiv cum va zvarcoliti si raportati mereu misiune neindeplinita.
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 12:44
-2/2
Eu nu stiu ce esti tu, dar vad ca ai atractie catre burka! ;)
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 12:52
-3/5
Nu stiu daca poti intelege, dar extrapoland am putea spune; cei din IT/mecanizare/robotizare/etc sa inceteze sa lucreze acolo pentru ca iau munca celorlalti care vor fi dati afara pentru ca ''aparatele'' vor lucra in locul lor.
Cam asta ceri tu celor care vor sa respire si oxigen nu numai CO2, iar cand vor aparea boli bazate pe co2-ul respirat multe ore pe zi sa vezi cum iar fugiti disperati prin spitale sa va apere tataru!!:))
Botnita sa poarte cei carora le este frica si sa puna mana pe o rama..ca ''daca se infecteaza''! :)))
PS. Daca tu ai botnita, vei fi aparat, ce treaba ai tu cu mine? S-a ajuns la gandirea stalinista ca toti din jur sunt de vina (aici bolnavi) pana la proba contrarie.
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 12:54
-1/5
fb-ul nu este argument, acolo este fabrica de ''paperologie''! ;)
Ai ceva documente oficiale sau numai meme-uri de pe fb? :)))
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 12:59
-1/5
Greu de gasit argumente la o persoana care scrie ''Suiedia'' :)) si nici macar litera ''i'' nu este pe tastatura in apropierea literei ''e'' ca sa fie o eroare de tastare. ;)
Vad ca sustinatorii dictaturii si ai stalinismului inca sunt destui...pacat! ;)
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 13:02
-1/3
Bun comentariu.
Pacat ca ti-ai racit gura cu ''minrest'', el este fan burka...nu il intereseaza economia si afacerile.
Hmmm
Sah [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 13:08
-3/3
Cai de la psd au votat ca fraierii tot ce le-a cerut pdl/pnl, lasa minciuna cu "hai sa sabotam guvernarea ca sa avem ce sa zicem de ei".
Tocmai de aceea psd va scadea in sondaje pentru ca si-a dezamagit electoratul facand o coalitie cu pdl/pnl.
Psd daca era destept, prelua guvernarea si guverna el nu medicii!
Pana una alta, ne aflam in situatia din aprilie, neimunizati, economia praf...si trebuie sa o luam pe calea Suediei, adica o imunizare naturala.
Selecția
Zagura [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 13:34
+1/5
naturală funcționează inclusiv în cazul oamenilor. Este o lege a naturii (de aceea i se spune ”naturală”), degeaba se dau de ceasul morții unii (mai ales politicieni) să se substituie naturii/creatorului încercând să ne facă să credem că lor le datorăm viața. Știu că sună cinic, dar n-avem ce face. Pe de altă parte suntem contemporanii unui paradox: Numeroși militari români luptă RISCÂNDU-ȘI VIAȚA pe diverse teatre de operațiuni pentru impunerea cu forța a democrației care include în principal libertăți fundamentale ale omului, libertăți care la ei acasă sunt suspendate sine die (expresia folosită este ”pentru 30 de zile cu posibilitatea de prelungire”) pe motiv că poate fi în pericol VIAȚA ALTORA.
Gata!
Brutus2 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 14:13
+2/4
Pana aici! Am dat "scroll" mai repede cand am citit comentarii inteligente de "burka", cand am citit de boli cauzate de CO2 si alte alea.... Dar sa te apuce plansu' ca psd scade in sondaje e prea de tot! My friend, psd scade in sondaje pentru ca a furat, fura si va fura! Dar ceea ce va doare cel mai tare e ca psd scade in sondaje pentru ca aia multi si prosti nu mai sunt asa multi... demografic, se duc in mod natural... iar noi de mai ramanem in tara nu mai papam gogosi de 40% pensii asa usor. Stii de ce? Pentru ca tot noi le platim, nu voi! Spuneai intr-un comentariu anterior ca numarul de morti covid e marit. Asa o fi. Dar sa spui ca are diabet si moare din acea cauza nu de covid e ca si cum face unu' infarct la volan si intra in stalp si moare din accident... Ca sa concluzionez, daca intri in magazin fara masca, meriti scuipat in gura... poate isi face diabetul efectul si corecteaza si mai mult electoratul... tot demografic, fie vorba intre noi! Hai Doamne'ajuta!!! Te pup
hdd
gillda_47 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 14:33
0/2
"Oamenii care au avut o ultima bruma de instinct de conservare au plecat de mult din tara"... si se vor intoarce in graba mare dupa ce s-au imbolnavit acolo ...si vin sa ingroase randurile bolnavilor din tara, stiind ca totul e gratis aici!!! Halal diaspora, guvern si presedinte!!!
Radu 222
gillda_47 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 14:40
-1/1
PSD nu a incurajat absolut nimic! Sunteti intr-o eroare grava, minciuna si prostie innascuta!!!
mda
SoulSearcher [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 15:57
+3/3
cu cine sa guverneze PSD-ul ? cu veorica si cu tanti spagutza de la sanatate ? :D
Masca este pentru protejarea colectiva
DanteW [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:06
0/0
Cei care poarta masca in magazine si in spatii inchise fac o fapta buna, protejandu-i pe ceilalti. Cei care refuza sa poarte masca sunt nesimtiti.
ironia
liviu_ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:40
+1/1
este cand un aparator al comuinstilor si dictaturii urla ca e dictatura...

esti penibil!
mda
liviu_ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:42
0/0
"Problema cu lumea este că oamenii inteligenți sunt plini de îndoieli, în timp ce oamenii proști sunt plini de încredere."
mica adaugire
liviu_ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:48
+2/2
nu doar noi am facut asta. si nu suntem chiar in aceeasi situatie.
cat despre oamenii care nu respecta regulile... pai cand vine ciolacu fara masca, sfidator si urla ca trebuie relaxat tot ca situatia e roza, ce vrei sa se intample?! adevaru e ca presa a sabotat masurile guvernului!

d c asiaticii o duc mai bine decat noi si cu (in mare parte) restrictii mai putine ca in restul lumii?! petnru ca alora daca le spune guvernul sa poate masti, aia chiar poarta!
cel mai bine
liviu_ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:50
+3/3
au iesir din asta asiaticii. d c? pentru ca aia chiar respecta ce le spune guvernul!

purtatul mastilor si distantarea sociala merge. dar ca sa mearga trebuie sa oamenii sa o respecte.
in europa, sua si nu numai, presa, internetul si multi oameni "De bine" (in romanica psd si "pretinii") au facut tot posibilul ca sa duca pandemia in derizoriu si sa incurajeze la nesupunere!

si daca o sa revina si o sa ne faca praf pandemia?! pai aia osa schimbe placa si o sa urle ca ne-a mintit guvernul sau ca e guvernul incompetent (psd sigur o sa spuna asta) si ailalti (vezi ccr, avocatul penalilor etc) o sa spuna ca nu e treaba lor (desi au dat lege care sa f.... lupta importiva virusului)!
io
costelo999 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 17:37
+1/1
cred ca tu, tu ai inceput
cauta
costelo999 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 17:38
0/2
pe oms lasa memeurile
.
minrest [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 20:57
+1/1
Realizezi ca masca opreste sputa, dar nu o porti, pentru ca ti se pare ca seamana cu o burka? Esti irational.
.
minrest [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 21:01
0/0
Chiar din ce spui tu se vede clar ca, daca purtam toti masca, aceia dintre noi care sunt infectati nu mai transmit virusul.
nu a ajuns ca Italia...
bogdan1477 [utilizator], Joi, 2 iulie 2020, 20:55
0/0
... da' te-ai uitat ce infrastructura medicala au aia? Cati medici pe milionul de locuitori, cate locuri in spital, ce aparatura au, etc? Ca sa nu mai spun ca la numarul de morti / mil de locuitori sunt oarecum in frunte, mult peste testul tarilor nordice...
Si uite ca nici macar ei nu-s asha convinsi ca au procedat bine: https://www.hotnews.ro/stiri-international-24150428-coronavirus-suedia-presupune-urmareste-auditul-care-este-supus-guvernul-suedez.htm