1 € 1 USD 4,0969joi 26 nov 2020
Versiune
Mobile
Ne macina premonitii sumbre
Zapateado [utilizator], Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 19:37
-6/12
Că totul va fi o PORCARIE. Adica, plicticoasa in ultimul hal. Hai, un film mai merge, dar un serial e prea de tot.

Ca sa faci un film inspirat din actualitate iti trebuie geniu. Cum au avut Fellini, Kusturica, Vittorio de Sica. Si geniu de unde?
Noi stim toate astea, dar nu ne schimbam
emil bobu [utilizator], Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 22:37
+7/7
PSD+PNL au 55% din voturi.

Ce mai e de zis?

Viitorul tarii e cvasi-inexistent, macar italienii pot oferi bani ca sa te muti in satele lor, Romania ce are de oferit?
geniu
blec-bierd [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 0:52
+1/3
intr-adevar ai nevoie de un intelect bine antrenat ca sa vezi defectele altora
nu stiu
blec-bierd [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 0:55
-1/3
cat o sa mai tina dar parca simt ca la un moment dat se va termina cu dreptul de a pleca din tara ca sa muncesti altundeva. sunt destui oameni care ar sustine masuri de legare de glie moderna (de ex sa nu se elibereze diplomele de sudiu decat dupa x ani)
roman= Pică pară mălăiaţă în gura lui Nătăfleaţă
romanb [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:47
+1/3
Cred ca e in genele poporului asta sa astepte sa vina cineva sa-i dea azi viata de francez, german si american. El nu se gandeste ca acolo ajungi dupa ani de zile in care muncesti si votezi bine.

Nu spune nimeni ca o sa gasesti pe liste Sfinti. Or sa fie tot oameni dar in loc sa fie PSD (nota -10), PNL (nota 4) poate poti sa alegi USRPLUS (nota 6).
Iar peste patru ani o sa alegi pe altii de nota 7 sau chiar 8. Asa ar face un om care gandeste si o societate care progreseaza.

Din pacate gasim in articol aceeasi mentalitate care este GARANTIA stagnarii, hotiei si a lenei mentale:
'Pe mine personal nu mă poate convinge nici un politician că va schimba ceva în bine. Eu acord prezumția de vinovăție oricărei persoane care intră în politică, nu de nevinovăție.'
Si dupa urmeaza robia si sclavia?
romanb [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:51
+4/4
In loc sa construiesti o tara din care cetatenii nu vor sa plece, construiesti o inchisoare? Ca Coreea de Nord? Sau direct Evul mediu?

Si tu nu te gandesti ca cei care pleaca lasa familii, prieteni tot ce cunosteau in urma? Crezi ca este usor? Solutia ar fi sa mearga toti la vot si sa voteze din ce in ce mai bine de fiecare data. Iar pana pot vota data viitoare sa puna umarul la a face o tara ca afara.
"In genele poporului asta"
MakeRoGreatAgain [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 13:32
+1/3
E comuna ideea ca vezi Doamne, romanii sunt blestemati "din gene" sa nu fie "nemtzi".

Mi se pare o idee total tembela. Daca n-ar fi rostita de chiar indivizi din propriul neam, ai putea spune ca e rasista. Din fericire e doar idioata.
Te intreb pe tine, si pe toti ceilalti adepti ai acesti "idei", toti nemtzii sunt "nemtzi"? Toti francezii sunt "francezi"? De americani deja ma umfla rasul.

Poate intr-adevar e in gena noastra sa ne blestemam pe noi insine. Stiti voi, drobul de sare, Miorita, etc.

Daca ar fi sa vorbim de "ghinion", ar fi ca suntem la umbra marelui Urs. In rest, da, sigur, ne-am facut si cu mana noastra destul, dar din punctul asta de vedere nu sunt mai altfel decat multe alte tari la care tanjim. E de ajuns sa vezi ce presedinti si partide au condus in ultimii zeci de ani tari la care tanjim cu drag.
Suntem o tara inca tanara si bolnava. Cu sansa, suferinta avem o mare sansa. Libertatea votului ramane cruciala.
te-ai blocat intr-un cuvant si ai ratat subiectul
romanb [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 15:21
+2/2
ai scris o pagina pentru un cuvant si ai pierdut esentialul. da, poti sa ai dreptate sa nu fie in gene, sau doar in gene ci sa fie mai mult din educatia proasta pe care au avut-o copii de la parinti lor ''reeducati' de rusi si comunisti.

si nu am spus ca cetatenii altor state sunt mai buni. dar tari ca Germania, Japonia au fost distruse si s-au reconstruit prin mentalitatea contributiei individuale. da, Rusia ne-a tinut inchisi dar cel putin din '89 incoace MENTALITATEA de care am vorbit ne-a oprit sa ne dezvoltam.
...
stani [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 16:09
-1/3
Un alt film romanesc la care este nevoie de subtitrare, iar asta nu pentru ca ar fi prost sunetul, ci pentru ca actorii romani au o dictie foarte proasta.
rectificare
stani [utilizator], Duminică, 22 noiembrie 2020, 17:11
0/2
*unii dintre actorii romani au o dictie proasta.
Oh boy. Despre Reconstructia Germaniei
MakeRoGreatAgain [utilizator], Luni, 23 noiembrie 2020, 10:40
+1/1
Dude, eu sunt pe departe cineva care cunoaste istoria, dar stiu cred ca e cazul sa citesti putin despre cum a avut loc reconstructia Germaniei. Au avut ajutor extern imens.

Inca o data, eu nu incerc sa ne auto-disculpam, e de ras cum acelasi partide, aceiasi indivizi, au fost alesi de N ori in cei 30 de ani, chiar dupa ce au mintit, pacalit si furat la greu.

Eu nu sunt de acord cu comparatiile legate de "gene" si cat de "destepti" sau "nemtzi" sunt nemtzii.
A contant imensi si conteaza in continuare unde se afla pe harta geografic Romania.
Puteam fi mult mult mai rau. Vezi Ucraina, vezi Moldova, vezi Belarus. Etc.
Puteam fi si mult mai bine. Avem un potential ca oricare alta tara, suntemal la fel de capabili ca orice alta tara.
Problema ramane alegerea si cat de mult mai tin minciunile politicienilor.

Mi se pare important ca romanii sa inteleaga ca cel mai important nu e partidul sau omul, ci ce face el. Daca nu face ce a promis, sa nu mai fie votat a 2 oara. Sa-i schimbam repede, la 4 ani, nu la 30 de ani. E singura speranta, nu e alta cale.
ho brr
blec-bierd [utilizator], Luni, 23 noiembrie 2020, 10:53
0/0
nu zic ca e de dorit. vezi tu ca se merge pe directia buna? si nu doar la noi s a dezbatut ideea cu diplomele, si altii au problema asta. oricum probabil aia ar fi doar primul pas si se testeaza reactii ca si cu progresivul.

cat despre vot, cati cunosti tu care sa chiar creada in puterea votului? toti se dau mari aparatori ai drepturilor pe net dar pun botul la toate manipularile in realitate si fie nu se duc, fie voteaza aiurea. si sloganurile nu duc nicaieri deci poti sa renunti la ele.