1 € 1 USD 4,0872marţi 20 apr 2021
Versiune
Mobile
aha
real didi [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:48
-69/91
bravo, nicusor dan! asa se face treaba! salveaza case de la demolare si sterge numele primariei de pe autobuze, astea sunt lucruri care conteaza! apa calda, caldura? ce sunt alea?
acolo trebuia scris: platit din banii romanilor
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:50
-23/53
pt ca STB e o firma de stat care produce PIERDERI.

un bilet costa 2.5 RON dar asta doar pt ca serviciul de transport public comun e subventionat din bani de la GUVERN

adica toti romanii platesc pt ca in Bucuresti sa existe transport in comun ieftin.

fara subventie biletul ar fi probabil 10 RON ca la taxi.
credeti ca intretinerea acelor autobuze cu piese originale, carburantul, salariile, curatenia etc se pot plati cu 2.5 RON
Dar valoarea colantării i se poate imputa
vax_XXL [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:52
+32/46
lu' duamna ex?
Minus șpagă, evident, dacă ne spune că e mai mare de 10%.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:55
+30/36
Si nu numai
imi_pasa_de_romania [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:00
+35/45
In anul campaniei erau inundate monitoarele din STB cu reclama facuta lui Sarmea cu cateva tramvaie si autobuze cumparate. In rest nimic. Poate vor inceta si clipurile alea comuniste.
Felicitari!
Hellnews [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:02
+39/49
Mai sunt si multe alte locuri in care primarii si primariile (de sector in special) isi fac reclama pentru activitatile care fac parte pur si simplu din obiectul lor de activitate.
Pentru tine, special,
clint [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:08
+58/80
o sa ti se aduca apa calda la damigeana. E bine asa? Daca nu s-a facut nimic atata amar de vreme, de ce sa fie el singurul vinovat pentru asta? E ca si cum i-ai reprosa lui Catu ca noi suntem ultimii din Europa la aproape toate capitolele? Sa inteleg ca aia care l-au votat pe Dragnea, Firea, Oprescu, samd, nu au nicio vina ?
N.D.
atc [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:08
-43/57
Pai, n-ai inteles subtilitatea! Se va face reclama tocmai la serviciul de furnizare apa calda . Fiind cerere mare, se va organiza o licitatie transparenta pentru desemnarea castigatorului trofeului " Caloriferul de Geaba"
Sa sti
sipu [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:10
+35/43
ca nicusor” umbla noaptea prin subsoluri si opreste caldura si apa calda .
Du-te la caterdala” si roaga-te, poate vine caldura.
Pana la urma..
lokkos [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:11
+20/26
care a fost rostul inscriptiilor ?? niciodata nu am inteles. Si nicaieri in europa nu am vazut pe banci in parcuri, pe autobuze sau pe garduri sa scrie "cumparat de primarie"...
Fosta țață șefă a capitalei
@Dem [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:13
+21/27
... a comandat inscripționarea PMB și a datei de achiziționare ca să se vadă că sunt meritul mahagioaicei de parcă nu sunt din banii oamenilor plătitori de impozite. Și când mă gândesc că hahalera va apărea zâmbitoare catindată la alegerile prezidențiale 2024...
2,5 lei?
lokkos [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:18
+29/33
Biletul urban e 1,3 lei in Bucuresti, si gratis pentru pensionari. De toata jena. Ar fi bine sa fie 2,5 lei. Prin UE este 2 euro... Ne miram ca avem tramvaie din '70 si ca prmaria plateste 80 la suta din salarii. La 1,3 lei biletul, asta avem...
Conteaza si astea
Maspp [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:19
+5/31
Apa calda si caldura nu cred ca dadea nici Bolojan daca venea primar in Bucuresti. Acum , mai sunt si altele de pilda de ce plateste primaria 10 mil euro/an pentru o echipa de handbal care nu intereseaza pe nimeni si care are rezultate mediocre ? Ma refer la CSM Bucuresti. Platim din bani publici jucatoare straine cu sute de mii de euro/an ca nimeni altcineva in Europa. Nu l-am auzit pe Nicusor sa propuna ceva aici.
Colantarea Firea & CO
middle_brick [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:19
+23/27
Denuntati va rog și contractul cu firma ce a realizat serviciile de colantare ca are sediul în fabulosul Voluntari condus de .....
Daca ai fi mers recent cu STB...
Ritzi Pitzi [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:21
+18/28
... ai sti ca biletul este 1.30 lei. sau 13.000 ROL, ca sa scriu pe intelesul tuturor.

Pe de alta parte RON=LEU de vreo 15 ani. De ce mai scriem codul international al noii monede dupa atata amar de vreme ?!
transport subventionat
atc [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:21
+9/33
1. Subventionarea transportului in comun in Buc.se face de la bugetul Primariei Buc.( ca in majoritatea capitalelor lumii), nu de la bugetul Rom. Deci NU din banii TUTUROR romanilor.
2. PMB este un contributor net la bugetul RO ( adica, da bani mai multi decat primeste).
3. Alta lozinca de 2 lei?
Si poate
Costi888 [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:26
+20/26
Stergeti numele primariei capitale si din statiile RATB.. ca doar nu le a adus cineva de acasa
sa faca reclama
maiorulmura [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:32
-5/15
la radet
nu stiu daca
Hans Metter [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:35
+16/20
e momentul sa scoti subventia avand in vedere ca ne dorim impulsonarea transportului in comun... dar gratiutatea pt anumite categorii as regandi o...
Foarte bine!
comentacu [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:35
+13/21
Dar pe Otokare sa scrie asa: autobuz achizitionat de Firea si PSD in 2018!
De ce? Pentru ca acele cazane turcoaz vor fi la fier vechi peste 5 - 7 ani, in niciun caz nu vor tine cat au tinut Mercedes-urile albe, 15-20 de ani.
N-aţi înţeles nimic...
NME [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:40
+21/33
În primul rând, biletul STB nu costă 2,5 lei. Măcar să vă fi dat osteneala să vă interesaţi, că oricum, ideile fixe rămân. Asta aşa, dacă tot veniţi cu cifre şi vă daţi interesant.
În al doilea rând, transportul public NU poate fi pe profit niciodată. Niciodată nu poţi scoate profit dintr-un serviciu public, pentru că înseamnă că din banii de bilete trebuie să te întreţii singur, başca să mai ai şi profit.
Adică ori e serviciu public, finanţat de la bugetul local, ori e firma de taximetrie Gryphus, finanţată strict din încasări. Nu faceţi confuzie între cele două.

"adica toti romanii platesc pt ca in Bucuresti sa existe transport in comun ieftin."
Nici nu ştiu cum să vă răspund la enormitatea asta. După încălzirea bucureştenilor, plătită de "toţi românii", acum aţi descoperit că şi transportul public din Bucureşti e plătit de... "toţi românii". Ce urmează? Electricitatea, gazele...?
Chiar nu vă e ruşine când debitaţi asemenea minciuni? Chiar consideraţi că în oraşul ăla nimeni nu plăteşte nimic, toti sunt nişte neisprăviţi fără vreun loc de muncă, sau cum?
fara
martel55 [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:45
+8/12
parcare ilegala pe trotuar oare cat ar costa sa vii zilnic cu maisna personala la serviciu?
Aberant, dar asta este realitatea
pehash [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:15
+18/26
De ce au ales sa faca reclama PMB in loc sa vanda spatiul publicitar?.. Pentru ca privatii nu dau spaga la colantare, nici la contracte de publicitate.
bravo Nicushoare...
Ismail Paine de circ [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:15
-20/30
.. si zi-le la fraerii pomanagii ca daca vor 90 de grade sa stea in coltul camerei :)
Trebuia sa spuna in campania electorala
VOX. [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:17
-42/54
Votati-ma! Veti sta in frig, dar eu n-am nicio vina!
Mai bine
Relaxat [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:20
-19/27
postacilor lui ND v-ati interesa cate asociatii de propietari au facut plangeri. 4 ani trec repede si pa. Asa ceva nu se uita! Cu PNL de mina cu tot.
ambii au dreptatea lor
Roman_Cetatean [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:23
-13/21
ND - ca se pot inlocui cu reclame private- deci sa fructifice spatiul public in scopuri publicitare...
Firea -ca daca se pun reclame peste tot, devine furstrant sa fii in interior si sa nu vezi bine afara din cauza reclamelor aplicate inclusiv pe geamuri, s-a mai practicat asta si are dreptate, devine frustrant si chiar claustrofobic pt multi.
Si in multe capitale vest europene nu se aplica reclamele agresiv pe mijloacele de transport public sau nu se aplica deloc!!!!
E totusi ceva ce tine de civilizatie, sa nu ai autobuze, tramvaie colorate in tot felul de culori, ca niste masini de circ ambulante...
Nu inteleg partea cu reclama pt primarii
bigbrother [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:33
+16/24
as fi inteles poate reclama la obiectivele turistice in oras sau la ceva umanitar sau poate chiar ceva atat de simplu ca: "Bucuresti". Inclusiv pe tricourile echipei de handbal scria "Primaria Capitalei" pentru ca este un reper turistic reprezentativ pt acest oras.

Cumva trebuie umblat la legea administratiei publice, PSD a dat drumul la excese in 2016 si rezultatele se vad deja, primari care cheltuie banii pe prostii si firme pentru prieteni, fara sa mai faca licitatii, fara sa dea socoteala pentru banul public cheltuit etc.
Firea prefera fudulia la curul gol.
asavreau [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:40
+20/28
Că asta însemna scrisul mare pe mijl. de transport.O fudulie pentru Firea.Fără nici-un rost.Închirierea spațiulșui pentru publicitate aduce venituri Societății de transport,bani care pot acoperi unele cheltuieli de reducere a prețului biletelor.Un pas spre autofinasnțarea activității.Nu pricepe Firea ce înseamnă asta,ea era în stare să scrie pe fruntea ei//Primar General//,să știe cine este.
....
tirolez [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:45
+18/24
Poate cand a venit ea din coada Moldovei in Bucuresti se circula pe scari in RATB. Inghesuiala , da, ca e si la metrou in orele de varf, dar pe scari ma indoiesc ca in 2016 era cazul. Poate intra si Oprescu in discutie, ca se simte jignit.
...
tirolez [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:48
+10/14
Ei nu se aplica reclame in alte tari, in Anglia au cumparat unii reclama inclusiv sa faca misto de Kate pe vremea cand era doar prietena lui William, "Waity Katie".
FALS. PMB nu da nimic bugetului ci primeste
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:49
+3/29
cum poti debita asemenea aberatie cum ca Primaria Bucuresti da bani bugetului Romaniei cand Guvernul da primariei bani

poate ai vrut sa spui ca Bucurestiul ca oras da ma multi bani decta alte orase mai mici (culmea, nu) bugetului national dar nu PMB
Uite dovada ca banii vin de la guvern: 300 mil
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:51
+1/21
a scris hotnews ca banii vin de la guvern

'se dau cele 300 milioane de lei virate de la Guvern către ELCEN, în contul datoriei furnizorului de căldură, Termoenergetica'

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-24470647-prima-rectificare-nicusor-dan-primariei-capitalei-dau-300-milioane-lei-pentru-datoriile-termoenergetica-majoreaza-peste-220-milioane-lei-subventiile-transport-caldura-74-milioane-plafonul-pentru-stimu.htm
tu votai tot cu piedone...
Dr.Mythnick [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:28
+4/16
tu votai tot cu piedone...
....
vasile_r [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:35
+23/31
Pandele, tu esti ma?
greu cu
nahir [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:44
+5/17
voi, culții de pesedaci.
Leul este moneda națională. RON-ul este exprimarea bancară a leului după denominarea din ROL, vechea exprimare bancară a leului.
Aberația aia cum că toți românii plătesc subvenția bucureștenilor la transportul în comun, las-o pt. ședințele de învățământ politic din Kiseleff nr. 10. Cică vă citește Firea din ”Tezele din Aprilie” a iubitului vostru conducător, iar Ciolacu va recita pasaje din Congresul al XIV-lea pe fondul muzical asigurat de guristul Marcfel Pavel care va susura șlagărul de mare succes ”La al paișpelea congres, Ceușescu reales”. Ca să dormiți bine în continuare.
fierea
nahir [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:49
+12/20
a mers pe experimentul lui Pavlov, afișând peste tot pe unde putea reclame cu primăria, ca să știm noi, tolomacii votanți, pe cine să punem deștul pă buletinul de vot. Din fericire nu i-a ieșit.
Si daca ar fi Pandele, te-ar incalzi?
newlook [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:54
-23/29
Si daca ar fi Pandele, te-ar incalzi?
Da
Relaxat [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:54
-1/13
Si nd cu invatatura de la tizul sau : Mai puneti o haina pe voi
Eu zic sa se faca un (o) App...
newlook [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:57
-16/24
Eu zic sa se faca un (o) App...

IT-isti romanesti degraba platitori de taxe si impozite, recunoscuti mondcial ca cei mai celebri nebagati in seama...
...sa faca un App cu apa calda...sigur ca da, legat de facebuci! Toti #rezistii se vor incalzi si imbaia la luminita de la capatul tunelului.
e o varza totala in capul tau
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:01
+6/10
- STB nu e firma de stat, actionarul societatii este Primaria Municipiului Bucuresti, nu ministerul Transporturilor sau Finantelor etc. Si cu asta trecem al pct
2- Subventia este acordata tot de catre Primaria Bucurestiului nu de catre alta institutie a Statului deci rezulta ca cetatenii Bucurestiului platesc toti acea subventie.
3- habar nu ai cat este biletul de autobuz in Bucuresti si totusi arunci cifre peste cifre.
si ELCEN este egal cu STB?
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:08
+7/11
Povestea cu elcen-ul si Radet-ul e mult mai lunga si complicata.
In plus, aveti vreo dovada ca cei 300 milionae lei sunt bani cu dedicatie pentru subventi si nu sunt bani care i se cuveneau oricum Bucurestiului de la bugetul de stat? banii proveniti din cota de TVa care se pune la dispozitia municipiilor sau judetelor de exemplu?
Omule, tu ești ... sau ești ...
NME [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:17
+7/9
Te întreb de unde știi că transportul în comun din București e subvenționat de Guvern, iar tu-mi zici că Elcen a primit niște bani de la Guvern în contul unor datorii ale Primăriei.
„-Plouă afară?/-Da, e întuneric!”
Sau, așa cum știi că biletul e 2,5 lei, probabil că tot așa știi și că Elcen asigură transportul în comun, nu?

Apoi, știi cumva condițiile acordării banilor ăia către Elcen? Știi că asemenea sume de bani au mai fost acordate și către alte societăți? Compania Huilei, Societatea Lignitului Oltenia (sau cum o chema) și Regia pentru Activități Nucleare. Astea trei societăți DE STAT, adică cum e și Elcen, au primit ajutoare financiare reprezentând ștergerea datoriilor. Mai caută și tu singur, că precis mai găsești.
Dar acum te-ai trezit tu și ți s-a părut că toată lumea te fură pe tine, Bill Gheițu' României. Și-ai găsit și vinovații: bucureștenii, de care știi tu sigur că nu plătesc niciun impozit, nimic! Dovezi n-ai, dar ai părerea ta fixă și asta-ți ajunge!

Toate orașele cu transport public îl au subvenționat din bugetul local. N-ai cum să dai banii necesari din bugetul național pentru a subvenționa transportul public în fiecare oraș din țară! Nu există, indiferent ce-ți zice Gâdea seara, când îți dă nucleara!

„a scris hotnews ca...”
„Am găsit la Penețeu arme, droguri etc, scrie în ziarul Adevărul”.
Gizăs...
ia d'aici
YamamotoIsoroku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:17
+6/12
Primaria ia de la bugetul de stat nu da dar oricum Firea habar n-avea ce sa faca cu banii

https://adevarul.ro/news/bucuresti/primaria-capitalei-cere-mai-bani-buget-nu-cheltuie-1_5e4431e75163ec427107efbe/index.html

Dincolo de asta, PMB a dat 135 milioane pentru concerte si 120 milioane la STB (nu numai pentru mijloace noi dar si pentru echipamente si pentru alte feluri de masini).

https://www.economica.net/top-cheltuieli-facute-de-primaria-capitalei-in-2020-pana-la-alegerile-din-septembrie-execu-ia-bugetara-document_191116.html
Ce ne mai zice carmaciul
Relaxat [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:24
-7/13
"Cu alte cuvinte, caloriferele înghețate sunt o normalitate. Bucureștenii s-au obișnuit să trăiască în puf, iar problema este la ei. „Să ştiţi că sunt ţări europene în care asta e o normalitate, să ai 19 grade. (…) Lumea s-a obişnuit undeva la 22 (în Bucureşti, n.r.). (…) " sursa playtech
Stai sa vezi scoala renovata in sectorul 2
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:30
+6/10
Si pe care scrie cu litere de 3 metri bla-bla Primaria Sector 2
Mai multi oameni carora le dadeam ca punct de reper scoala mi-au zis, "Am ajuns, sunt aici, vizavi de primaria Sector 2."
Who the fuck is Piedone ?
Maspp [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:30
-1/9
Eu ma uitam la Piedone si extraterestrii. La ala te referi ?
bani PMB
atc [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:33
0/8
Mi se pare mie, sau vorbeam de transportul in comun a CETATENILOR cu autobuzele, NU a GIGACALORIILOR pe teava!
Coana Firea!
Amariei [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:36
+7/13
Matale ai daramat bugetul Capitalei, la asa ceva n-ai competitie. Nicushor incearca sa aduca ceva bani la buget, sa acopere gaurile lasate de tine , Oprescu si toata haita voastra de mafioti comunisti. Cine e asa tembel sa puna stampila pe chivuta asta ii doresc sa o pupe unde nu o vede soarele...
A spus?
Cardplayer [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:03
+9/17
De la inceput a spus ca iarna asta se va merge pe avarie pt. ca normal nu poti repara o retea de termoficare busita de zeci de ani in timp ce trebuie sa dea caldura. E la mintea cocosului.
aberatie?!
atc [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:03
+1/9
1. Ia de -aici "aberatie", pe Economica.net /feb.2020: "...desi contributia Bucurestiului la bugetul de stat reprezinta in jur de 25% din PIB-ul Romaniei, Primaria Capitalei este singura unitate administrativ-teritoriala care nu incaseaza taxe si impozite, caz unic in tara! Astfel, Primaria Municipiului Bucuresti depinde in proportie de peste 90% de alocarile de la bugetul de stat, care, in ultimii ani, din diverse cauze, au fost mai mici."
Crezi ca e pe intelesul tau?
2. Chiar am spus ce-am vrut, nu aiurelile altora.
Să remarcăm că Plicușor Dan
laurandro [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:04
-13/15
a descoperit zilele trecute faptul că " sistemele de transport fluide ale Bucureștiului sunt vechi de zeci de ani și necesită investiții enorme , pe care însă nu le vom putea face în această iarnă ! "
Extraordinară analiză tehnică !
Aferim !!
hai las-o cu claustrofobia
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:04
+2/6
Prin sistemele alea mesh vezi afara foarte bine.
In ceea ce priveste reclamele pe autobuze in afara poate la minim 2 euro calatoria nu au nevoie de reclame.
hehe
transpenibilus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:13
+6/16
"Toti #rezistii se vor incalzi"

-------------------------
E clar, ti-au dat pufaika second hand ca sa rada de tine pangolinul rus.
hehe
transpenibilus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:14
-6/6
How passe esti rusulika...
de fapt
Relaxat [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:29
-13/17
A spus ca vor fi avarii si ca Termoenergetica va avea echipe sa intervina. Acum a taiat caldura cat sa nu inghete tevile si a dat liber angajatilor de la Termoenergetica care nu mai au ce remedia. In concluzie cu efort de reparatii, chiar el a spus se putea da caldura. Dar nu in aroganta lui, cetatenii nu conteaza.
Oare ?
danmarian [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:30
+7/13
Ce darama fa Fireo ? Niste litere pictate de tine FARA ROST ? Parca noi nu stim ale cui sunt troacele aduse pe bani grei si .... CIUBUC de la turcaleti ? SIK K TIR !
Daca nu incaseaza impozite de unde are bugetul?
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:34
+3/11
scrie economica? ce e biblia?

Primaria Bucuresti primeste bani de la guvern, exact asta am zis si eu. Si in mod sigur aduna taxe si impozite si in mod sigur primeste de la guvern mai mult decat produce

Bucurestiul ca oras e una iar Primaria Bucuresti ca unitate administrativa e cu totul altceva, tu faci confuzie ba baiatule intre cele doua
GRATIS pt voturi (pensionari) si subventionat
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:37
-4/10
normal ca daca elevii vor gratuitate, pensionarii vor gratuitate si bilatu e 1 leu cum sa ai transport ca in vest?

toate aceste gratuitati sunt platite tot de PENSIONARI si de elevi si de fapt de toti romanii pt ca banii aia vin de undeva, de la GUVERN

Socialistii sunt cei mai darnici, cu banii altora
grifonule, prin lege un procent din TVA
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:11
+5/9
si alte taxe administrate de ANAF
sunt returnate unitatilor teritoriale, judete, municipii, comune.
In momentul de fata Primaria Buc este din punct de vedere al taxelor asimilata mai mult unui judet, fiindca intradevar, taxele locale se duc la sectoare dar rambursul acela de taxe din bugetul national vine la ei.
Sa concluzionam, banii care vin de la Buget sunt bani cuveniti, generati de activitatile de pe teritoriul Bucurestiului nu bani alocati de la vreo comuna de aiurea. De fapt alocarea este proportional mai mare catre zonele care nu produc nimic , nu catre Bucuresti.
deci sustii ca ND putea sa
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:18
+4/12
in 4 luni de mandat ce au strica altii in 30 de ani?
Sau spui ca trebuia sa minta frumos ca Dna Firea?
PS comparatia e abjecta si cretina, pot sa pariez ca nu ai trait anii aia si ce insemna "mai puneti o haina pe voi" + celelalte beneficii aferente
da, asa e!
miculescu-rucar [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:43
-9/13
iar tu du-te in strada si cauta al doilea i, cu luminita de la telefon aprinsa.
poate te ajuta angi serban, m.ceausescu si sandi matei sa-l gasesti!
greu de spus
pehash [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:12
+2/6
PMB a tot primit de-a lungul timpului bani din rezerva guvernului ca sa acopere pierderile radet si alte tampenii.

Unii se lauda cu statistici oficiale care spune ca in Bucuresti se produce 25% din PIB-ul tarii. In realitate foarte multe companii private si de stat au doar sediul in Bucuresti, iar INS nu este in stare sa le contorizeze activitatea in teritoriu.
Sorry
Relaxat [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:39
-3/7
Putea sa dea caldura dar cei 4000 de angajati de la acea companie ar fi avut de lucru,asa se odihnesc.
Comparatia este corecta deoarece este o decizie dictatoriala. Nu-i pasa de cetateni, are probabil alta agenda. Dovada declaratia cu cele 19 grade.La capatul retelei nu sunt nici alea,dar lui nu-i pasa. Deci mai punem o haina pe noi. Eu o pun de pe 12.01. Pe site-ul companiei apare ca totul a fost in regula pina azi dimineata. Normal daca primarul ii sustine.
Mai iau de PNL,deoarece puteau probabil sa aleagamai bine.
Din fericire este doar primar si nu este presedinte, ca am mai avut un caz. Sper sa nu ajunga.
Omul nu are calitatile unui primar care sa se bata pentru cetateni.
corect
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:27
+2/4
Radet-ul e poveste complicata
In ceea ce priveste diferitele companii cu sedii in Bucuresti e fix aceeasi discutie cu discutia europeana privind taxarea lui Google sau Apple la sediile fiscale din Irlanda sau unde isi desfasoara activitatea.
Revenind la subiect, Bucurestiul are 20% din populatia tarii, ;la nivel de salariu mediu se apropie de media europeana, e asa greu de crezut ca cea mai mare aglomerare urbana( ca nu o putem numi metromopolitana) din
Romania poate genera 25% din PIB?
PS - daca priviti modul de calcul al PIB prima cifra este CONSUM
Pe langa banii cuveniti PMB primeste extra
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:35
-1/5
asta era ideea.

PMB nu plateste subventia la caldura din banii PMB ci din fonduri extra de la guvern.

adica PMB are o suma de bani de primit anual de la guvern pt vrajeala aia complexa cu taxele ok dar pe langa aia mai primeste separat bani pt subventii

ca vreau sa vad si eu calculul ala, cati bani produce Buc si cati cheltuie sectoarele plus PMB la un loc cu tot cu subventia la caldura.

eu nu cred ca iese bine Buc
deci tu presupui ca cei 4000 de
AliKimiku [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:36
+1/5
angajati se odihnesc? asa cum s-au odihnit in ultimii 12 ani? nu au facut ture de 12 + 12 in punctele termice? nu au interventit 24/24 la avarii?
Nu?
Acum subit, toti stau la caldurica ca sa stai tu la 19 grade?
Gogule, am parinti de 80+ care stau cu aceasi incalzire centralizata, da au avut o saptamana de incalzire lipsa, da, au trecut amandoi peste Covid, acasa, dar sunt oameni care iti pot povesti real despre ce insemna Mai puneti o haina pe voi.
Chiar si eu iti pot spune asta.
Eu nu am zis ca STB e a GUV !
Gryphus [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:42
-1/1
Buc produce niste bani dar nu stie nimeni cat

si Guvernul tocmai a platit 300 milioane de ron din banii ROMANILOR pt a aacoperi o datorie a Primariei Buc pt apa calda

ca banii aia vin din banii datorati Buc sau vin extra nu se stie dar eu cred ca ei nu sunt cuveniti Buc

pana nu aflam cati bani produce Buc si cati bani primestie nu aflam adevarul dar sigur tu poti sa crezi ca satul asta produce multi bani
se vede ca nu ai circulat cu acele bus-uri
Roman_Cetatean [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:09
-1/3
cand erau aplicate mesh-urile, te uitati afara printr-o grila de puncte si vedeai totul intunecos si in anumite situatii mai nimic. Nu stiu ce standarde de civilizatie ai, dar in general, in spatii inchise e recomandabil si pt sanatatea fizica si psihica mai ales sa ai lumina cat mai multa, vedere exterioara, spatii si deschideri exterioare.
Daca tu si altii sunteti obisnuiti sa traiti in hrube insalubre, raportat la care bus-urile cu mesh-uri sunt un real progres, nu inseamna ca acesta e standardul, neica.
In f putine tari se aplica mesh-uri care sa fie asa deranjante, Sau le aplica intr-un fel care sa nu deranjeze vederea sau doar pe partile care metalice, etc.
Pai?
Relaxat [utilizator], Marţi, 19 ianuarie 2021, 23:58
+2/4
Prin grija lui nd nu sunt avarii, deci ? Nu am vrut sa (va) jignesc pe cei care intr-adevar fac o treaba utila societatii. Dar ei sunt acolo pentru ca asa au dorit.
Eu nu scriam nimic pe aici daca nu eram tratat cu flit de aceasta companie cand incercam sa aflu ce se intampla. Comunicarea lor este lipsita de orice respect si acum sunt incurajati si de nd.
Nu pot concepe ca in RO in 2021 sa fie cetateni privati de un confort elementar pentru ca primarul asa vrea el cand avea si alta optiune. Nu-i pasa de oameni. Firea a pierdut meritat cateva procente din cauza apei calde care au fost decisive. nd vrea sa-i calce pe urme.
nu e "gratis pentru pensionari"
Codruta N [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 0:23
+5/7
(si nici pentru elevi, de altfel)
Primaria plateste firmei de transport contravaloarea abonamentelor pe cate un an, pentru fiecare pensionar si elev!
E un fel de subventie mascata - fara asta, firma de transport s-ar fi dus de MULT!
Bineinteles, Primaria ia banii din impozitele si taxele tuturor bucuresteniulor - si, probabil, si din alte venituri (daca o fi avand).
Foarte BINE, daca Nicusor Dan va inchiria / vinde spatiile acelea de reclama! :)
nu vin de la Guvern!
Codruta N [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 0:24
+3/5
Vin din impozitele si taxele locale! ;)
Voua,pesedeilor si lui firea...
gigiN [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 6:30
+3/5
...va placea- si chiar vi se potrivea-vorba...din popor "Numele prostilor pe toate gardurile"!!!
Adevărat grăiești.
Cheliosul [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 8:40
-3/3
Aici chiar ai dreptate, Bravo Frigușor Dan
PMB
atc [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:33
0/2
Asa e. Dar, imi aduc aminte ca, pe vremuri, restaurantele importante isi inscriptionau numele pe tacamuri, vesela, scrumiere ( adica tot ce era "amovibil"). Asta ca, atunci cand te uitai la ele acasa la tine, sa-ti amintesti pe unde-ai petrecut in aceasta viata!
O fi la fel si cu bancile? Sper ca cu autobuzele inca nu.
autobuze
atc [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:38
-1/1
Sunt convins ca N.D. are un program de reinnoire a parcului de autobuze. In 5-7 ani il vom cunoaste.
rămân
nahir [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:52
-1/3
uimit cu cât nesaț tu și alți susținători ai fierei și partidului asistaților sociali, mâncați kkt. Păstrați-vă pofta nesățioasă pentru peste 4 ani. Electoralele au trecut iar ce faceți voi numai opoziție constructivă nu se poate numi (de fapt nu se poate numi ”opoziție” deloc).
ROL vs RON
raduion5071580187716280 [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 11:17
-1/1
De proști !!!!
Tu ești, Dana Budeanu?
nick24 [utilizator], Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:19
0/0
Ai prins iar glas?