1 € 1 USD 4,2693miercuri 27 oct 2021
Versiune
Mobile
o laie
Soljenitin [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 9:55
+13/17
wtf, 8,5 ani ca sa achiti un apartament de doua camere?
Pai, costul unuia este pe la 60000 de euro.
Impartit la 102 luni, inseamna vreo 590 de euro pe luna adica vreo 2900 de lei.
Salariul mediu net in Romania este de vreo 3500 de lei.

Pafaristii aia de la BNR isi inchipuie ca exista cineva pe planeta asta capabil sa traiasca din 600 de lei pe luna? Unde ar locui acel cineva, intr-o pestera? Ce ar manca, ghinde? S-ar imbraca in frunze?

Clar, aia sunt o specie distincta de dobitoci cu calculele lor.
Mda
TheFaime [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 10:37
+8/12
Cine a facut calculele, Veorika?? Numa' multam, dar nu!
Dar Veorica
JustinCase [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 10:49
+4/10
Dar câte uși trebuie să mai deschidă Veorica pentru a-și face încă o vilă roz la munte?
A calculat
JustinCase [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 10:51
+3/7
A calculat Dăncilă aria cercului și i-a dat cu punct și virgulă.
He-he.
Pt ce salariu??? Si unde locuiesti in cei 8 ani???
Gryphus [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 11:15
+5/11
BNR face niste calcule gen nimeni nimic.

Pt ce salariu au facut ei acel calcul si unde au presupus ei ca locuiesc oamenii in timpul asta?
30%
Mortaciune ambulanta [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 11:20
-1/7
Evident!
Rata de accumulare, sau respectiv ratele la credit, trebuie sa fie cam 30% din venitul lunar, imposibil sa fie mai mult.
Ce nu ai luat in calcul este ca sunt DOI cei ce platesc costul apartamentului, deci le raman 1200 lei pe luna pentru trai - tot este prea putin ...
Praf
Odan [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 11:26
+4/8
Impresionant :)))))))))))))))))))))
E adevarat,
consumator2 [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 11:37
+5/13
Dar, in acesti ani, nu trebuie sa mananci, sa bei, sa respiri, etc… O alta mizerie de calcul, marca Manole!
Expertii Deloitte au spus....
mike123 [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 11:58
+4/6
Ca sint necesare numai 7 luni....
Na, ca sint confuz! Pa cine sa cred?
Ce zice Catu-metru?
matematica
Soljenitin [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 13:15
+3/5
1200 de lei pentru doua persoane = 600 lei / persoana.
Deci, unde este diferenta?
Mda...
Jolly Roger [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 15:43
+5/9
Sorry, dar când aud BNR prima imagine care îmi vine în minte e a Vioricăi...
He, he...!
---
Pe ca salariu cumulat cu pensie stau indivizii pe acolo de își permit să arunce calcule din astea legate de cât tre să muncească omul de rând fără ”valoare” de partid?
La apartament!
Mortaciune ambulanta [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 17:42
0/2
Stimate domnule lauret al Premiului Nobel,

Artimetic este simpla, intr-adevar: si venitul, si cheltueilile, sunt pe personaa.
Dar apartamentul este unul singur!
DOUA persoane lucreaza si economisesc ca sa il cumpere, nu vrea fiecvare cat un apartament ...
Ultima intrebare este f. pertinenta
Mortaciune ambulanta [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 17:45
+5/5
Sa zicem ca cei ce vor sa isi cumpere apartamentul au salariul MAI MARE decat media pe economie.
Dar unde traiesc?
in padure?
Inr-o pestera?
Daca stau cu chirie, banii se deuc pe chirie si intretinere, nu mai pot sa puna deoparte la fel de mult!
e conditie
gigilu [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 23:18
+3/3
sa fie 2 care isi cumpara un apartament cu 2 camere? Daca omul vrea sa stea singur?
Chiar fara imprumut ?
danmarian [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 1:44
+3/3
Mi-am cumparat apartamentul in care am trait si crescut copilul in Bucuresti CU IMPRUMUT ! Am platit in primii ani cam o treime de salariu si l-am achitat in 18 ani - Fiica mea s-a mutat in Statele Unite si si-a cumparat initial o garsoniera - ulterior dupa terminarea specializarii (medic) un - asa cum se zice pe la ei - un Townhouse TOTDEAUNA cu MINIM SUMA DEPUSA INITIAL si mrtgage = rate - pe 20 - 30 ani ! Idea de a munci 10 ani pentru a strange bani pentru cumparare "cu banii jos" (down -payment) este o prostie imensa ! Te chinuesti 10 ani - ba mai si platesti chirie in timpul asta - chirie care echivaleaza cu dobanda la banca !!!
Nu te supara frate SSoljenitin !@
danmarian [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 1:47
0/2
Calculul a fos SIGUR facut de noua consiliera BNR - Veorica Vaxilica Dncila ot Videle ! Deci .... se "esplica" problema care te bantue !!
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 23 iulie 2021, 7:48
+1/1
lol
Soljenitin [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 9:49
-1/1
Nu stiu sub ce piatra ai trait pana acum, insa sunt multi oameni care si-ar cumpara singuri apartament. Ideea este ca UN om sa poate fi capabil sa cumpere singur un apartament.
Pe logica ta ce urmeaza, sa facem asocieri de cate 2 familii la un apartament?
este doar un indicator
pehash [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 9:59
+2/2
Raportul intre pretul locuintei si venitul mediu anual este un indicator sintetic. Nu are rost sa faceti scenarii in viata reala cu cat iti mai ramane sa mananci.

Raportul ar trebui sa fie undeva intre 2 si 4. Valorile mari se inregistreaza de obicei in zone metropolitane unde cererea de spatiu este mult peste oferta. Pentru Romania, 8 ani este aberant. Mai aberant este in acesti 8 ani si jumatate de munca iti cumperi o locuinta mica, de calitate inferiorara, deseori situata intr-o zona fara facilitati rezidentiale moderne.

Si toate astea intr-o tara care se confrunta cu o scadere rapida a populatiei. Deci nu se pune problema lipsei de spatiu. Este lacomia vanzatorului vs prostia cumparatorului.

Statul roman este, din pacate, complice la aceasta situatie. Eu as scoate programul Prima Casa, as construi milioane de locuinte prin ANL (oricum stocul actual si-a depasit durata tehnica de viata), pe care le-as vinde la costuri, apoi as creste de 20 de ori taxele pentru locuintele care stau goale. Cine tine spatiu locativ gol doar ca sa traga de pret, isi bate joc de o resursa extreme de importanta si limitata a societatii. Oare cati tineri au emigrat pentru ca s-au saturat sa stea cu parintii, pe salarii mizerabile?..
O prostie
JohnR [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 14:40
+1/1
Ce sens are un indicator gresit? Inteleg sa nu puna in calcul alte cheltuieli care variaza sau nu individual, insa calculul trebuie sa ia in considerare cel putin rata maxima de indatorare individuala, setata paradoxal tot de BNR. Si dobanda la fel pentru ca ajungi sa platesti de 2 ori apartamentul ala in 30 de ani. Penibil.
Asa se pare!
Mortaciune ambulanta [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 18:33
+1/1
Nu contest ca "sunt multi oameni care si-ar cumpara singuri apartament", ins ain genera leu, traind sub o pitara, am vazut mai degraba o familie tanra care cauta sa isi cumpere un apartament de doua sau trei camere!
Era vorba deci de aritmetica elementara ...

" sa facem asocieri de cate 2 familii la un apartament? "

Nu neaprat! Familia TRADITIONALA se compune din doua peroane ce muncesc si castiga, dar familiilede tip nou pot avea mai multi membri, deci pot cumpara mai repede apartamentul ...
Nu este o conditie!
Mortaciune ambulanta [utilizator], Vineri, 23 iulie 2021, 18:34
+1/1
Dar este cazul cel mai frecvent ..
Ori
gigilu [utilizator], Sâmbătă, 24 iulie 2021, 16:21
+1/1
Daca e o famile cu copii care inseamna cheltueli mai mari. Ajung sa plateasca copiii un amarat de apartament cand se fac mari. Si nici n-au loc in el.
Adevarat
Mortaciune ambulanta [utilizator], Duminică, 25 iulie 2021, 22:13
+1/1
Pentru o familie cu doi copii, desigur ca apartamentul devine rapid insuficient!

Insa " Ajung sa plateasca copiii un amarat de apartament cand se fac mari."clar nu se aplica aici: nu se refera la un imprumut de la banca, ci la accumularea de fonduri, in cei opt ani si jumatate, TOCMAI ca sa cumpere apartamentul cu banii jos!